Визначенням UX та UI вже близько 70 років, але навіть дизайнери не зовсім розуміють, що це таке. Обидві ці складові мають значення для отримання фінального результату у вигляді продуманого дизайну, що продає, і залежні один від одного. Їх не варто порівнювати, а розглядати треба окремо. Ми розповімо, що приховано за абревіатурами і чи так це елементарно, як здається.

Що таке UX та UI

Якщо дослівно, UX означає «досвід користувача». Поняття включає всі знання та враження, які отримують користувачі під час роботи з веб-сайтом або додатком. Наскільки легко чи складно з його допомогою ви досягаєте поставленої мети. UX-дизайн сприяє функціональності, адаптивності та провокує емоційний відгук у людей. Сьогодні важливо створити інтернет-магазин, посадкову сторінку або корпоративний сайт з максимальною концентрацією на внутрішніх відчуттях користувачів під час перегляду та перебування на  сайті. Чи все зрозуміло, швидко, доступно і не дратує? Так, саме дратівливий фактор у дизайні або навігації по сайту часто стає причиною швидкого виходу зі сторінки. Наприклад: контрастні кольори у дизайні сайту – не завжди привабливо виглядають, хоча це може бути цілком оригінально. Крім того, дизайн посадкової сторінки або будь-якого іншого типу сайту не повинен відволікати від основного – інформації, яку ви хочете донести до користувача на цьому сайті.

Користувач повинен мати можливість легко сконцентруватися на тексті та самій пропозиції. Дизайн – приємне доповнення, яке має тішити око та робити переходи між розділами приємним.

Якщо інтерфейс простий і зрозумілий, то досягти результату і знайти мету можна меншими зусиллями.

 

UI – «інтерфейс користувача». Який вигляд він має, які фізичні характеристики має. Якщо точніше, то які на інтерфейсі будуть кольори, чи легко читається текст, наскільки просто потрапляти пальцями на кнопки та багато іншого. Іноді його помилково називають графічним дизайном, але все набагато складніше.

Образно це можна представити так: майбутній сайт – це будинок.

Програмним кодом у ньому є стіни, перекриття та фундамент. Усе це створює цілісність будови. Перегородки в кімнатах, двері та вікна – це те, що оптимізує простір і робить його найзручнішим для проживання.

User Interface – оздоблення приміщень (шпалери, плитка або лінолеум), що створить привабливий вигляд та затишну обстановку для мешканців.

ui ux design consist of  UX/UI дизайн – що це таке та як його правильно застосовувати

Завдання UX та UI дизайну

UX/UI дизайн – це створення інтерфейсів для користувачів, причому важливий не лише зовнішній вигляд, але й зручність. Основне завдання дизайнера – створити інтерфейс, що допоможе знайти покупців для товарів чи послуг. Добре продуманий інтерфейс спрямовує користувача на ухвалення позитивного рішення – купувати, замовляти чи порівнювати товари. Шукати далі чи зупинитися на цьому товарі та купити саме його. Привабливий дизайн сайту 2023, наприклад, кардинально відрізнятиметься від дизайну, який привертав увагу п’ять років тому і здавався стильним, оригінальним і в поєднанні з вигідною пропозицією та правильним текстом перетворював користувача на клієнта.

UX/UI дизайн – це більш об’ємне та широке поняття, ніж веб-проектування (оформлення ресурсу). Воно може бути пов’язане з оформленням дизайну панелі управління ксероксом, панелі приборів у літаку, в банкоматі та багато іншого. У будь-якій сфері є певні нюанси. Проте основи розробки інтерфейсів скрізь аналогічні.

UX/UI дизайн повинен бути впізнаваним, постійним, естетичним. Якщо з впізнаваністю та естетичністю зрозуміло, то що означає “постійний”? Постійний UX/UI дизайн – той, який простежується у кожному розділі сайту. У якому б розділі не знаходився користувач, він бачитиме типове для сайту поєднання кольорів, логотип та інші відомі графічні елементи. “Стрибати” з однієї колірної гами в іншу в рамках одного сайту не можна.

ui ux dizayn zadachi  UX/UI дизайн – що це таке та як його правильно застосовувати

Термінологія в UX та UI дизайні

Під час вивчення UX та UI дизайну вам доведеться зіткнутися з великою кількістю незрозумілих термінів. Ми розповімо про основні.

  1. Доступність (Accessibility). Дизайнер повинен зробити інтерфейс інтуїтивно зрозумілим і доступним для більшості людей. До них належать також особи з обмеженими можливостями. Тому застосовуються універсальні палітри кольорів, інше використання клавіатури, сторінки розмічуються певним чином, використовуються навмисно пристосовані версії та інші інструменти.
  2. Аналіз користувачів/поведінки користувачів/відвідувачів сайту (Context of Use Analysis). Збір та обробка інформації про відвідувачів сайту. Вона збирається за допомогою інтерв’ю, семінарів, опитувань, спілкування з фокус-групами.
  3. Простота навчання (Easy to Learn). Простота освоєння інтерфейсу. Він повинен полегшувати роботу користувача з сайтом, а пошук інформації займатиме мінімум часу. Якщо, наприклад, на сайті додано пошуковий рядок, він має знаходитися на видному місці.
  4. Результативність (Efficiency) – ККД ресурсу. Якщо користувач швидко і просто ознайомився з ресурсом, не витрачаючи зайвих зусиль, знайшов необхідний елемент, то ефективність інтерфейсу висока.
  5. Фокус-група (Focus Group). Категорії потенційних користувачів, які цікавляться вашим товаром. Вони потрібні, щоб дізнатися їх міркування про прообраз, завдання та стратегії необхідних при створенні продукту. Дізнатися, наскільки сайт зручний у використанні, можна за допомогою фокус-груп. Це можуть бути вже існуючі клієнти (якщо йдеться про редизайн) або користувачі, які чекають на появу нового сайту (наприклад: пыдписники бізнес-сторінки в соціальних мережах). Часто сторінки у соціальних мережах у бізнесів з’являються раніше, ніж сайт. Але наявність сайту, як і раніше, залишається важливим для підвищення довіри до компанії та продукту. Сайт в даному випадку як платформа, на якій користувач може дізнатися повну інформацію про вашу пропозицію і зробити свій вибір (на вашу користь або піти до конкурентів, якщо ваш сайт чимось не влаштував).
  6. Інтерфейс (Interface) – обов’язкова складова кожного сайту. Це об’єкти, середовище, набори інструментів, за допомогою яких користувач знайомиться із ресурсом. Наприклад, кнопки, підказки, іконки, таблиці і т.д. Користувач у процесі використання сайту слідує за вказівками інтерфейсу.
  7. CMS. Це система, що дозволяє керувати проектом.
    Це лише частина термінів, які має знати UX та UI дизайнер. Інші ви легко знайдете в спеціальних довідниках.

Тренди UX/UI дизайну 2023

Розвиток UX/UI породжує нові тренди, що впливають на дизайн та фахівців у цій галузі.

    • Простіший зовнішній вигляд інтерфейсу. Дизайнер зараз не витрачає багато часу для промальовування об’ємної кнопки і на пошук образів, що легко читаються. Сучасні користувачі легко зчитують усі умовні значки. Їм не потрібно розповідати, що невеликий яскравий прямокутник – це кнопка, а 3 смужки в горизонтальному положенні – меню. Мінімалізм у дизайні – тренд, який протримається ще кілька років (мінімум).

design button menu  UX/UI дизайн – що це таке та як його правильно застосовувати

  • Дизайн ускладнюється, поступово стає все більш багатошаровим, а інтерфейси простіше. Сучасні сайти – це цілі системи, в яких є багато різноманітних елементів: форми зворотного зв’язку, особисті кабінети з різними рівнями доступу до контенту, майже всі сайти мають підписку на оновлення та онлайн-консультації. Для того, щоб користувачі не загубилися у всьому цьому, фахівець продумує шляхи їхнього руху по сайту. Ідеальний сайт – коли швидко здійснюються необхідні дії та легко знаходяться необхідні розділи.

Хороший UX/UI-дизайнер розуміє всі нюанси процесу, сам робить аналітику та створює дизайн. Не кожен, хто знає кілька термінів і трохи попрацював із сайтами, може дійсно бути таким. Нині вже недостатньо вміти користуватися Photoshop і непогано промальовувати макети. Справжній дизайнер повинен розуміти запити користувачів та створювати приємні та корисні інтерфейси. Хороший UX/UI-дизайнер “зчитує” поведінку користувача і запропонує той варіант дизайну, який буде привабливим і зрозумілим саме для вашої цільової аудиторії.

Принципи розробки дизайну UX/UI інтерфейсу

Коли створюються великі сайти, цей етап є найважливішим і масштабним. Розкажемо про основні принципи і закони, що застосовуються під час проектування ресурсів.

  • Правило KISS. Інтерфейс повинен бути зручним і простим у взаємодії. Завдання користувачів повинні вирішуватись з мінімальними зусиллями, весь шлях ясний і зрозумілий. Не змушуйте користувача думати, інакше він залишить ваш сайт. Буквально за 10 секунд відвідувач сайту полюбить ваш сайт чи ні. В останньому варіанті він стане клієнтом конкурентів із більшою ймовірністю.
  • Зручність на рівні підсвідомості. Корисні елементи розташовуйте на видному місці та виділяйте, щоб людина виконувала всі дії інтуїтивно. Якщо інформація розбита на деякі блоки, то орієнтування займе лічені секунди. У кожному з блоків не робіть більше 5-8 елементів, більше інформації просто не втримається в короткочасній пам’яті. Сучасний користувач звик швидко скролити стрічку у соціальних мереж і схожа ситуація з сайтами: він швидко прокрутить сторінку в пошуку потрібної інформації і вам важливо “зловити” його увагу за лічені хвилини.
  • Переходи всього в 3 кліки. Під час руху з розділу в розділ вся головна інформація повинна бути доступна в 3 кліки і не більше. Тестувати цей підхід можна навіть усередині компанії, щоб розібратися, чи дійсно сайт зручний, а інформація доступна всього в 3 кліки.
  • Якісний контент. При проектуванні сайту важлива кожна деталь, усі слова, літери та особливо заголовки. Дуже важливим є шрифт і тут також є мінливі тренди, які відстежують дизайнери і можуть запропонувати той варіант, який буде привабливим для відвідувачів сайту.
  • Єдність налаштувань та елементів. Якщо можливо, налаштування та деталі, за допомогою яких здійснюється керування, не ховайте в різних розділах. Створіть можливість керувати в одному місці.
  • Захист від випадкових рухів. Користувачі повинні бути захищені від ненавмисних дій.
  • Нові тренди. При створенні інтерфейсу сайту потрібно керуватися найсучаснішими тенденціями, інакше проект застаріє ще до його виходу. Але в усьому потрібно знати міру та добре продумувати кожен крок.
Веб-сайт повинен бути впізнаваним, а його призначення – бути зрозумілим для користувача. Він повинен виконувати конкретні завдання та утримувати увагу будь-яким способом. Ідеальний інтерфейс настільки непомітний, що у користувача створюється почуття безпосереднього управління об’єктом його інтересу.

Замовити UX/UI дизайн ви можете у веб-студії Business Site. Наші дизайнери не просто працюють з розробкою графічних елементів та підбирають гармонійне поєднання кольорів з урахуванням специфіки роботи вашої компанії. Вони створюють окремий мікросвіт, де кожен елемент важливий, робить переміщення сайтом максимально простим, зрозумілим і в кінцевому підсумку приводить користувача до покупки. Розробка дизайну для сайту фахівцем, який відслідковує тренди UX/UI дизайну, стане правильним рішенням, щоб досягти  поставлених для нового сайту цілей.